Organizacje związkowe otrzymały zaproszenie na spotkanie w sprawie konsultacji w sprawie zwolnień grupowych nazwanego „Programem” na 20 stycznia 2025 r. W naszej ocenie jest to zdecydowanie za późno i oczekujemy niezwłocznego rozpoczęcia konsultacji w przyszłym tygodniu – stanowisko zostało przekazane do pracodawcy.
Prawnicy z którymi rozmawiamy nie kryją zdziwienia „wymieszania jabłek z gruszkami” tzn. PDO z Zwolnieniami Grupowymi w jednym „kompocie”. To kolejna nowość testowana na Pocztowcach po „PDO dedykowanym”. Ustawa o zwolnieniach grupowych określa zasady i ramy prawne ich stosowania – nie znajdziecie tam Programu dwuetapowego. Jaki jest cel takiej procedury – żeby się nazywało PDO a nie zwolnienia grupowe? Po co tak komplikować, można było zrobić standardową opisaną prawem procedurę zwolnień grupowych z dodatkowym bonusem 9 pensji? Jak to zostanie podłapane przez innych pracodawców, od 2025 roku w Polsce nie będzie już zwolnień grupowych tylko „Program”.
Przesłana propozycja „Programu” ma objąć 8 518 pracowników w dwóch etapach: I etap PDO, II etap ZG. Pierwsza z brzegu wątpliwość: Jaką mamy gwarancję, że I etap obejmie 8 518 pracowników? A może I etap PDO obejmie 18 pracowników a II etap Zwolnienia Grupowe od razu 8 500 pracowników? Ilu pracowników otrzyma ofertę PDO? Itd. ….
Z każdą godziną analizy dokumentów mnożą się kolejne wątpliwości, dlatego wystąpiliśmy do Głównego Inspektora Pracy o objęcie szczególnych nadzorem rozpoczętej procedury zwolnień grupowych w Poczcie Polskiej S.A. jak również wspomagamy się wiedzą ekspertów z OPZZ i zewnętrznych kancelarii.